תכנון חדר גנרטור

תכנון חדר גנרטור

תכנון חדר גנרטור הוא פעולה הכרחית וחשובה לפני התקנת גנרטור או מספר גנרטורים במפעלים, מבני תעשיה, בתי חולים או בנייני מגורים. לפי תקנות החשמל (התקנת גנרטורים למתח נמוך), תשמ"ז 1987 יש לכלול התייחסות למספר היבטים חשובים בעת ביצוע התכנון לחדר גנרטור. המאמר יסקור את ההיבטים שיש להתייחס אליהם בעת התכנון.

12/08/2022

תוכן עניינים

תכנון חדר גנרטור – מה חשוב לדעת?

תכנון חדר גנרטור – תקנות החשמל (1987) קובעות כי חדר גנרטור "הוא חדר המיועד בלעדית להתקנת ערכת גנרטור, אחת או יותר והפריטים הנלווים אליה להפעלתה ולתחזוקתה." עוד קובעות התקנות כי רק חשמלאי מוסמך רשאי לתכנן, לבדוק ולהתקין גנרטורים וכי הגנרטור יופעל במתקן הייעודי רק על פי היתר. יש לקחת בחשבון כי הפעלת חדר גנרטור חייבת להתבצע בתאם להנחיות ולתקנות החשמל, ויש להקפיד על כך שהגנרטור מותקן בחדר גנרטור שנבנה במיוחד עבור התקנתו או בחדר שנבנה עבור מטרות טכניות דומות כמו חדר חשמל למשל. מעברים מסביב לגנרטור- יש להקפיד על מעברים מסביב לגנרטור על-פי התקנות, בין 0.5 מטר למטר, או כאלו שיאפשרו תחזוקה באופן נוח ונגיש.

דלת חדר הגנרטור – תהיה עשויה ממתכת, ופתיחתה מבפנים החוצה תהיה אפשרית בכל עת ללא מפתח. מניעה של מעבר נוזלים- בניית חדר הגנרטור תהיה כזו שמונעת זרימה ומעבר של נוזלים כגון שמן או דלק מחוץ לחדר.

תאורה – יש להתקין נקודת מאור אחת לפחות ושני בתי תקע לפחות. בנוסף לכך תותקן תאורת חירום שלא ניזונה מהמצבר המשמש להתנעת הגנרטור.

אוורור – יש חשיבות רבה להבטחת האוורור הדרוש בחדר הגנרטור מבחינה בטיחותית: האוורור חשוב לשמירה על מנוע הגנרטור וגם כדי למנוע הצטברות של גזים נפיצים ולכן יש להקפיד על כך במיוחד.

צינור הפליטה – צינור הפליטה של המנוע מוציא את גזי הפליטה מחוץ למבנה ויש להקפיד על התקנתו כראוי, בהתאם לכתוב בתקנות החשמל.

צנרת זרה בחדר הגנרטור – אסור להעביר צנרת זרה בחדר הגנרטור, כמו צנרת למים, ביוב או גזים אחרים למעט מצבים שבהם ננקטו כל האמצעים הדרושים למניעת דליפה לתוך החדר. כמו כן, צנרת זרה בתוך חדר הגנרטור תהיה צבועה בהתאם לתקן הנדרש. צנרת זרה שהטמפרטורה שלה תהיה גבוהה מ60 מעלות או נמוכה מ15 מעלות תהיה מבודדת בבידוד תרמי.

כמו כן, יותקן התקן להדממת הגנרטור במקום נוח לגישה שאושר על-ידי הכבאות. יש לסמן את חדר הגנרטור בשלט ברור שבו ייכתב "גנרטור" באותיות לבנות על רקע אדום.

תכנון חדר גנרטור
תכנון חדר גנרטור

 

בדיקות חשובות לחדר גנרטור

כל מתקן גנרטור, אם הוא קבוע ואם הוא ארעי, חייב לעבור שורת בדיקות כשגרה: בדיקה לפני הפעלתו הראשונה, בדיקה אחת ל-5 שנים לפחות, על ידי משרד האנרגיה והתשתיות או על-ידי חשמלאי שלו רישיון של חשמלאי בודק, ובדיקה אחרי כל שינוי שעובר המתקן. בדיקות אלו הן הכרחיות להמשך הפעלת המתקן. במידה והגנרטור מיועד לאספקת חשמל חלופית, ייבדק לוח החיבורים שלו על-ידי חברת החשמל בעלת הרשת.

לסיכום

חדר גנרטור חייב להיות מתוכנן ומוקם לפי ההוראות הרשומות בתקנות החשמל והן הוראות מחייבות. יש לתכנן את החדר באופן זה כדי לאפשר את פעולתו התקינה והרציפה של הגנרטור וגם כדי לשמור על בטיחות ולהימנע מאסונות הנובעים מרשלנות. כדאי להיעזר במומחים בתחום החשמל והגנרטורים כדי לתכנן ולהוציא לידיי ביצוע את תוכנית חדר הגנרטור באופן הטוב ביותר.

אהבתם את המאמר? שתפו אותו בוואטסאפ כאן

השכרת גנרטורים למגזר הפרטי

אז איך ומאיפה משיגים גנרטור? היום התשובה מאוד פשוטה. קודם כל, אם אתם זקוקים לגנרטור קטן לבית, או במקרה של שימוש תדיר בגנרטור, מומלץ לרכוש אחד כזה. אם אתם מעוניינים בהשכרה, קיימות שפע של חברות שמציעות השכרת גנרטורים למגזר הפרטי. כל מה שתצטרכו הוא להבין את הצרכים שלכם ולפיהם לשכור הגנרטור המתאים.

השכרת גנרטורים למגזר העסקי

מצאתם בקלות השכרת גנרטורים למגזר העסקי, כל שנותר לכם הוא לבדוק איזה גנרטור ישרת אתכם בצורה הטובה ביותר. הנתון החשוב ביותר עבור בחירת הגנרטור המתאים עבור האירוע שלכם, הוא הספק המוצא של הגנרטור. הספק המוצא, במילים פשוטות, הוא כמות החשמל שאתם צריכים עבור חיבור כל המכשירים החשמליים שיבואו לידי שימוש באירוע.

מאמרים נוספים

דברו איתי עכשיו
1
💬 צריכים ייעוץ / הצעת מחיר?
נעים מאוד קוראים לי תומר.
ברוכים הבאים לפאזה - השכרת גנרטורים, איך אני יכול לעזור לכם?

הנכם נמצאים בעמוד תכנון חדר גנרטור
דילוג לתוכן